Jak barvit přírodními barvivy
Toto jsou všeobecné zásady, každý z barvicích extraktů však může mít specifickou podmínku, která je vyznačena přímo na obalu.
Přírodní barviva se váží pouze na přírodní materiály, ať už živočišného (vlna, hedvábí, kůže...) nebo rostlinného původu (bavlna, len, konopí, sisal...). Je to dáno strukturou vlákna, která je u přírodních a systetických vláken velmi odlišná.
Výsledný odstín bude záviset na tom, v jakých podmínkách rostlina vyrostla (podnebí, půda), jak byla v době sklizně vyzrálá, jaké množství extraktu (případně přímo rozmělněných rostlin) jsme použili, v jak tvrdé vodě jsme barvili, zda a čím jsme barvený materiál předem namořili, jaké bylo pH barvicí lázně, doba a teplota barvení atd. Je to alchymie, která přináší radostné překvapení, málokdy však při dvou várkách barvení v domácích podmínkách získáte totožný výsledný odstín.
Při barvení a moření nejezte, používejte ochranný oděv (starou zástěru) a jednorázové rukavice, nádobí, které v žádném případě nepoužíváte při přípravě pokrmů. Mějte uklizenou pracovní plochu a všechno nářadí při ruce. Pracujete sice s přírodními materiály (často používanými i jako léčiva nebo v kosmetice), jsou však velmi koncentrované a v této formě určené výhradně k barvení.
Můžete potřebovat (ne však nutně) ještě kamenec, indikátorové papírky k měření pH, kuchyňskou sodu, mýdlové ořechy, bezsodné mýdlo nebo beziontový prací prostředek (vše dostání v některých drogeriích) a obyčejný kvasný ocet.
Postup při přípravě barveného materiálu:
Hotový oděv nebo barvenou látku předepereme v čisté vodě teplé 50°C po dobu 20 min. Jako prací prostředek lze použít mýdlové ořechy (reetha) nebo nic. Látka nesmí být poskládaná, ale spíše rozvolněná, aby se probarvila rovnoměrně. Pokud jsou při šití oděvu použity systetické nitě, pravděpodobně se neobarví.
Barvíme-li přízi (vlněnou nebo bavlněnou), převineme ji do volného přadena na několika místech převázaného kouskem provázku, aby se nezacuchala. K převíjení použijeme motovidlo nebo mírně rozpřažené ruce nějakého dobrovolníka (možná jste mamince či babičce kdysi pomáhali při namotávání klubek, toto je stejná činnost, jen obráceně - z klubka do přadena). Vlna se nesmí předepírat na vysokou teplotu, aby se nesrazila, stačí pouze měkká vlažná voda.
Postup při moření:
Moření je dobrovolný krok, který však významně ovlivňuje výsledný barevný odstín a stálobarevnost výsledku. I tady máte možnost volby:
a) Hrajete si s náhodou. Do hrnce s vodou, ve které se materiál bude mořit, vsypete přibližně dvě lžíce kamence a dobře rozmícháte.
b) Chcete opakovatelný výsledek. V tom případě je potřeba zvážit barvený materiál v suchém stavu a hmotnost barveného materiálu (HBM) si poznamenat. Od ní se budou odvíjet další výpočty. Nebojte, je to jednoduché.
Př.: Zvážili jsme tričko a zjistili, že váží 350g. HBM je tedy 350.
350 x 0,12 = 42 Takto jsme vypočetli, že 12 % z 350 g je 42 g.
Osvědčeným mořidlem je kamenec (síran hlinitodraselný). Mořicí lázeň připravíme tak, že spočítáme 12 % HBM, toto množství kamence odvážíme a rozpustíme v teplé vodě. Roztok přelijeme do hrnce, ve kterém budeme mořit, doplníme přiměřené množství vody (látka nebo příze musí být zcela ponořená) a vložíme barvený materiál. Ohřejeme na 85°C a za občasného opatrného promíchání (starou vařečkou) udržujeme po dobu 60 min.
Necháme pomalu zchladnout, vyjmeme a buďto okapané rovnou vložíme do barvicí lázně nebo usušíme a odložíme na pozdější barvení. Jednou namořený materiál se nemusí vícekrát mořit, ani při případném přebarvování.
Postup při barvení:
Odměříme požadované množství barviva (5 % HBM), pro sytější barvu můžeme prášku přidat, pro slabší odstín zase ubrat. Rozpustíme v teplé vodě a naředíme barvicí roztok tak, aby se do něj barvený materiál dal ponořit. Nesmí obsahovat žádné hrudky nerozpuštěného barviva.
Změříme a upravíme kyselost lázně. Toto je také dobrovolný krok. Pro každé barvivo je optimální jiné pH, pokud však neumíte a nechcete tento parametr upravovat, nic se neděje. Kyselost měříme s pomocí indikátorových papírků. Je-li pH nižší než optimální hodnota, opatrně přidáváme sodu, je-li vyšší, přidáváme ocet. Lázeň dobře promícháme a až se všechny složky rozpustí, vložíme barvený materiál. Měl by být předem namočený, aby se barvivo vsakovalo rovnoměrně. Buďto přendáváte materiál okapaný přímo z mořicí lázně nebo si ho prostě namočte ve vlažné vodě.
Za občasného opatrného promíchávání barvíme 60 - 80 min při teplotě 95°C. Necháme pomalu vychladnout, vvndáváme z barvicí lázně a necháme nad hrncem okapat. Barvicí lázeň lze použít znovu, výsledný odstín bude pochopitelně bledší.
Postup při závěrečné úpravě:
Obarvený materiál jemně vypereme v beziontovém pracím prostředku nebo s pomocí bezsodného mýdla (ezee soap) případně v čisté vodě, bavlnu nebo len při teplotě 50°C po dobu 35 min. Vlnu pereme pouze ve vlažné vodě. Dobře vymácháme, až je odtékající voda čirá a nezabarvená. Vlna se nesmí třít, ždímat, ani vystavit teplotnímu šoku, aby nezplstnatěla. Necháme odkapat a usušíme ve stínu (vlnu naležato).
Během následujících hodin (dnů) se výsledný odstín ustálí a budete se moci těšit z krásné a trvanlivé přírodní barvy.
Při prvním praní se ještě mohou vyplavovat zbytky barviv, které nebyly navázány na vlákno, proto perte barvený materiál zvlášť od ostatního prádla. Barvivo navázané na vlákno však již zůstane na svém místě a nevyperete je ničím.
Barvení indigem je zvláštní kapitola, specifický postup pro toto barvivo uvádím zde.